Пилешко месо со растопена зденка – звучи примамливо, нели?

Пилешко месо со растопена зденка – звучи примамливо, нели?

Сите уживаме во вкусот на растопен кашкавал или зденка, а во комбинација со месо е уште повкусно.

Состојки:

  • 700 гр стек
  • 1 зденка
  • 200 гр кашкавал
  • сол
  • вегета
  • ½ мала павлака

Начин на подготовка:

  1. Стекот се сече на ленти, потоа се пржи на масло, а откако ќе биде готов се става во тава за печење во рерна.
  2. Павлаката ја ставаме во сад за варење заедно со зденката и со зачините додека не се растопи и соедини смесата.
  3. Се става смесата врз месото, па се става во рерна додека да се запече.
  4. Пред да го извадите деликатесот од рерна изрендајте уште малку кашкавал одозгора и печете уште 10 минути.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

Салата со рукола и пилешко

Полнет ананас со ориз и пилешко

Шпагети со гриловано пилешко и песто сос

ВИДЕО:  Рецепт за пилешко со 40 чешниња лук

Многу вкусно: Потпечена тава со пилешко месо и печурки

Pad Thai со пилешко

Посно и вкусно: Фурнарини за 1 минута

Пица лазањи – рецепт кој сите го бараат

Пица салами

 

singlepost_text