Овој десерт е „лудило” од бои: Направете сладолед виножито

Овој десерт е „лудило” од бои: Направете сладолед виножито

Направете вкусен и колоритен сладолед кој е одличен за горештините

Состојки:

  • 250 гр замрзнати малини
  • 250 гр замрзнати јагоди
  • 250 гр замрзнато манго
  • 370 гр замрзнат ананас
  • 250 гр млад спанаќ
  • 750 мл јогурт од ванила

Начин на подготовка:

  1. Во блендер ставете ги малините заедно со 180 мл од јогуртот и блендирајте сѐ додека состојките не се соединат.
  2. Потоа постапката повторете ја и со преостанатите замрзнати овошки, со исклучок на ананасот каде ќе ставите 200 гр ананас со 180 мл од јогуртот.
  3. Изматете го спанаќот со преостанатите 170 милиграми замрзнат ананас и префрлете ги состојките во чинии. Во калап слоевито ставете по 1/4 од секоја боја и водете се според виножитото.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Седумдневна диета со вашата омилена храна

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Овошно суши

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

Чиа пудинг

Вафли за заљубени

singlepost_text