Многу добра вест! Тестенините помагаат во слабеење

Многу добра вест! Тестенините помагаат во слабеење

Иако последните години тестенините беа на лош глас и како и лебот беа сметани за непријатели на витката става, научниците велат дека тоа е мит и дека всушност помагаат за губење на килограмите.

Ако тестенините се вклучени во медитеранската исхрана, богата со зеленчук и маслиново масло, тие се врзуваат за мало намалување на индексот на телесна маса.

Студијата која ја спровеле италијански научници, во која учествувале 23.000 луѓе од два италијански региони, покажало дека тестенините не гојат туку дури и придонесуваат за слабеење, па така, податоците велат дека тестенините никако не треба да се елиминираат од чиниите.

„Медитеранската исхрана се базира на умереност во консумација и почитување на различни намирници што е добро за вашето здравје“ – велат научниците.

Треба да се има предвид дека „умерен“ оброк содржи околу 50 до 60 грама тестенини.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Свежа салата со тестенини

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Тестенини во песто сос

Хот дог шпагети – одличен рецепт кој и дете може да го направи

Варите шпагети во тенџере? – правите голема грешка

Најбрзо слабеење според хороскопскиот знак

Таљатели со зеленчук

Pad Thai со пилешко

Шпагети со гриловано пилешко и песто сос

Канелони болоњезе

Салата од млад компир и шери домати

Дресинг за Шеф салата

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

 

Преземено од Прес24

singlepost_text