Месечинки – пет состојки за вкусен десерт

Месечинки – пет состојки за вкусен десерт

Со пет состојки од кујната направете вкусен десерт кој сите ќе го обожаваат 🙂

Состојки:

  • 500 гр ресана
  • 2 пудинга од ванила
  • 500 мл млеко
  • 4 лажици шеќер
  • 100 гр кокос

Начин на подготовка:

  1. Млекото и шеќерот се ставаат на рингла и се додаваат пудинзите, па вариме и мешаме додека да добие на густина.
  2. Ресаната се сече на половинки, на средина се става од смесата, па се поклопува со другата половинка од ресаната.
  3. На крај, колачите странично убаво се поминуваат во кокос.

 Поврзани вести на Gotvi.mk

Сигурно не сте слушнале за овој рецепт но ќе ви стане омилен: Поховани банани

Вакво нешто не сте јаделе: Топол сендвич со банани и нутела

Мафини од банани

Напиток кој заменува 100 стомачни

Ви здодеа од кафето? – Банана и кикиритки, нешто различно во кујната

Напиток кој го менува денот -Смути од кафе и банани

Вкусни чоколадни мафини

Класични благи мафини

Чоколадни мафини

Брзи овесни мафини

Мафини со 5 семиња

singlepost_text