Идеја за ручек: Тиквички со сирење

Идеја за ручек: Тиквички со сирење

Ако сакате идеја за ручек, тогаш направете тиквички со сирење. Брзо, лесно и едноставно, за неколку минути ќе имате многу вкусен ручек на маса.

Состојки:

 • 4 тиквички со средна големина
 • 300 гр сирење
 • 1 лажица гриз
 • 1 јајце
 • лук
 • сол
 • оригано
 • маслиново масло

Налин на подготовка:

 1. Тиквичките исечете ги и издлабете ја средината.
 2. Смесата која останала измешајте ја со сирењето, сол, ориганото, гризот, јајцето и лукот.
 3. Тиквичките наполнете ги со добиената смеса.
 4. Наредете ги во плех за печење подмачкан со масло и печете на 180 степени 15тина минути.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Полнети тиквици

Боранија со тиквичка – посен и многу вкусен ручек

Ќофтиња од тиквичка

Печени тиквички со пилешко месо и зеленчук

Турли тава по најдобар рецепт

Крем супа од зеленчук

Одлична идеја за ручек

 

 

singlepost_text