Тестенини на милион начини: Запечени јуфки со павлака

Тестенини на милион начини: Запечени јуфки со павлака

Тестенини можат да се направат на милион начини. Ние ви нудиме тестенини со павлака кои веднаш ќе ве освојат.

Состојки:

  • 50 гр путер
  • 200 гр павлака
  • 2 кг јуфки
  • 2 јајца
  • 250 гр сирење

Начин на подготовка:

  1. Се варат тестенините, се цедат и се враќаат во тенџерето со путерот. Се прави смеса со мешање на путерот, павлаката, јајцата и сирењето додека убаво не се соедини.
  2. Во сад за печење се става маслиново масло и се реди ред јуфки, ред од смесата. Постапата се повторува додека не се потрошат јуфките и смесата.
  3. Се пече во рерна 20 минути на температура од 180 степени.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Свежа салата со тестенини

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Тестенини во песто сос

Хот дог шпагети – одличен рецепт кој и дете може да го направи

Варите шпагети во тенџере? – правите голема грешка

Најбрзо слабеење според хороскопскиот знак

Таљатели со зеленчук

Pad Thai со пилешко

Шпагети со гриловано пилешко и песто сос

Канелони болоњезе

Салата од млад компир и шери домати

Дресинг за Шеф салата

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата