Станете уметник во кујната: Солени рози од рерна

Станете уметник во кујната: Солени рози од рерна

Направете уметност во кујната со овој рецепт кој ќе биде готов за 60 минути, а е доволен за шест лица.

Состојки:

 • 500 гр брашно
 • 250 мл вода
 • 70 мл масло
 • 15 гр квасец
 • 1 лажици сол
 • 1 лажици шеќер
 • кечап
 • шунка
 • кашкавал
 • печурки
 • оригано

Начин на подготовка:

 1. Замесете тесто, а потоа оставете го да стаса.
 2. Направете кора со дебелина од 0,5 сантиметри, па ставете од шунката, кашкавалот, кечапот и ориганото, во количина по желба.
 3. Ставете сè во плех и наредете ги така што ќе наликуваат на ружички. Печете додека не заруменат.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Ви остана лиснато тесто во кујна? – Направете брз и вкусен десерт

Едвај ќе се воздржите додека да вкусите: Десерт чоколадна лава

Рози од јаболка

Десерт готов за 20 минути

Вкусни чоколадни мафини

Класични благи мафини

Солени мафини со козло сирење

singlepost_text