Ручек идеја за денеска: Направете вкусни шницли со сос

Ручек идеја за денеска: Направете вкусни шницли со сос

Направете вкусно месо со кое ќе бидат задоволни сите на трпезата.

Состојки:

 • 6 кременадли
 • ¼  шолја јогурт
 • 2 лажици мајонез
 • 1 лажица сенф
 • 1 лажица сок од лимон
 • 1 лажица мед
 • 1 лажица оригано

Начин на подготовка:

 1. Исчукајте ги кременадлите додека да станат тенки, па ставете зачини.
 2. Загрејте масло и пржете ги рамномерно од двете страни.
 3. Јогуртот, медот, сенфот, мајонезот и солта измешајте ги во садот со оригано. Откако ќе измешате нека отстои 15 минути
 4. Кременадлите сервирајте ги на чинија и ставете од сосот

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Салата со рукола и пилешко

Полнети тиквици

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

 

singlepost_text