Разбудете го детето во себе: Домашни крем банани

Разбудете го детето во себе: Домашни крем банани

Разбудете го детето во себе и направете домашни крем банани во кои ќе уживаат најмалите… а и возрасните нема да ги одбијат 🙂

Состојки:

  • 200 мл вода
  • 2 кеси желатин
  • 100 гр чоколадо
  • 750 гр шеќер
  • екстракт од банана

Начин на подготовка:

  1. Водата нека зоврие, а во меѓувреме додадете го шеќерот. Откако ќе зовријат и ќе се оладат, ставете го желатинот. Уште пет минути мешајте на тивок оган, а потоа додадете го екстрактот од банана и мешајте со миксер за да се соедини целата смеса.
  2. Ставете ја смесата во тава, растопете го чоколадото и полијте го одозгора.
  3. Оставете да се излади во ладилник и сервирајте.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Сигурно не сте слушнале за овој рецепт но ќе ви стане омилен: Поховани банани

Вакво нешто не сте јаделе: Топол сендвич со банани и нутела

Мафини од банани

Напиток кој заменува 100 стомачни

Ви здодеа од кафето? – Банана и кикиритки, нешто различно во кујната

Напиток кој го менува денот -Смути од кафе и банани

Вкусни чоколадни мафини

Класични благи мафини

Чоколадни мафини

Брзи овесни мафини

Мафини со 5 семиња