Пица со пилешко – специјалитет по кој полудеа сите

Пица со пилешко – специјалитет по кој полудеа сите

Направете пица на малку поинаков начин. Пица со пилешко е одлична идеја со која можете да го изненадите семејството за денешниот ручек.

Состојки:

 • 2 парчиња пилешко филе исечкано на коцки
 • 1 кромид
 • 120 мл доматен сос
 • 200 гр сирење
 • 3 лажици оригано
 • 7 листови босилек
 • зачини
 • теста за пица

Налин на подготовка:

 1. Првиот чекор е да го зачините пилешкото филе и издинстате на маслиново масло. Оставете го да отстои 5 мин. За тоа време тестото за пица намачкајте го со доматно пире, ставете оригано, кромид и сирење. Најодозгора ставете го месото исечкано на помали парчиња.
 2. Ставете се во рерна на 250 степени околу 5 минути, а потоа намалете ја на 220 и печете уште 20-ина минути.
 3. Откако ќе ја извадите од рерната наредете босилек најгоре.

 Поврзани вести на Gotvi.mk:

Посна пица

Детски роденден? Еве брз и вкусен рецепт за мини пици

ВИДЕО: Пица која се прави во филџан за неколку минути

Вистински пица деликатес

Ултра брзи пица мафини

Вегетаријанска пица

Пица а ла Бица

Домашна пица

Домашна пица капричиоза

Посно и вкусно: Фурнарини за 1 минута

Пица лазањи – рецепт кој сите го бараат

Пица салами

singlepost_text