Најточниот рецепт за руска салата – главната ѕвезда на секоја прослава

Најточниот рецепт за руска салата – главната ѕвезда на секоја прослава

Она без кое кај нас не може да се замисли ниедна прослава е дефинитивно руската салата. Ова е најточниот десерт за оваа салата кој сите ќе ви го бараат.

Состојки:

 • 500 гр салама
 • 1 пакување грашок
 • 1 тегла кисели краставички
 • 300 гр моркови
 • 6 варени јајца
 • 10 варени компири
 • сол
 • бибер
 • 1 тегла мајонез
 • 1 павлака

Начин на подготовка:

 1. Сè се сечка се става во сад и се меша додека да добиете компактна смеса за салата.
 2. Сервирајте во проѕирна стаклена или украсна чинија.
 3. Уживајте со пријателите и семејството.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула