Вегетаријанска чорба со грав – супер здрава чинија за викендот

Вегетаријанска чорба со грав – супер здрава чинија за викендот

Направете вкусна и здрава вегетаријанска чорба. За овој ручек потребни ви се околу 40 минути.

Состојки:

 • 2 конзерви грав
 • 1 конзерва пченка
 • сос од домати
 • 1 лажица масло
 • 1 чешне лук
 • 1 кромид
 • 2 моркови
 • 1 лажица ким
 • 4 чаши вода

Начин на подготовка:

 1. Во лонец ставете ги маслото со кромидот и лукот и морковите.
 2. Додајте зачини и 4 чаши вода и оставете да се динста.
 3. Додајте ја едната конзерва грав и пченката во лонецот.
 4. Во блендер смелете ја втората конзерва грав и сосот од домати.
 5. Додајте ги во чорбата и гответе 15 минути на среден оган.

 Поврзани вести на Gotvi.mk:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text