Солен куглов – направете деликатес во кујната

Солен куглов – направете деликатес во кујната

Солен куглов – вистински деликатес од вашата кујна.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 150 гр масло
 • 150 гр јогурт
 • 150 гр кисели краставички
 • 300гр брашно
 • 150 гр салама
 • 150 гр кашкавал
 • 1 лажица сол
 • 1 прашок за печиво

Начин на подготовка:

 1. Се матат јајцата и потоа се додаваат маслото, јогуртот, краставичките кои претходно ги сечкаме, па саламата и кашкавалот и ја мешаме смесата.
 2. Ги додаваме брашното, печивото и малку сол па мешаме.
 3. Кугловиот калап го премачкуваме со масло и ја истураме смесата.
 4. Печеме на 250 степени додека не зарумени.

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk:

ВИДЕО: Направете солени мафини за 3 минути

Класични благи мафини

Солени мафини со козјо сирење

Чоколадни мафини

ВИДЕО: Мафини со сирење готови за 10 минути

Мафини со 5 семиња

Брзо овесни мафини

singlepost_text