Нешто поинакво во кујната: Лути пржени компирчиња

Нешто поинакво во кујната: Лути пржени компирчиња

Вкусен компир на пикантен рустикален начин е идеално решение за денешниот ручек.

Состојки:

  • 1 кг компири
  • 3 лажички лут црвен пипер
  • масло
  • вегета
  • сол
  • 200 гр пченкарно брашно

Начин на подготовка:

  1. Компирите ги ставаме во вода да се варат со лушпа, а откако ќе се сварат ги лупиме и од нив сечкаме кругови. Не ги преварувајте!
  2. Во сад настрана во меѓувреме се ставаат останатите состојки.
  3. Компирите убаво се поминуваат во оваа мешавина од двете страни и се пржат.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

ВИДЕО: Сите полудеа по овој рецепт – од сега ќе правите само вакви компири

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири

Гнездо од компири со селско месо

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

 

singlepost_text