Вкусна ручек идеја: Уштипци од тиквичка – топло ви ги препорачуваме

Вкусна ручек идеја: Уштипци од тиквичка – топло ви ги препорачуваме

Уштипците од тиквички може да ги сервирате и како предјадење и како главно јадење. Топло ви препорачуваме да ги пробате. Рецептот е едноставен и брз.

Состојки:

 • 300 гр брашно
 • 1 прашок за пециво
 • сода бикарбона
 • сол
 • 2 јајца
 • 1 чаша топло млеко
 • 1 тиквички
 • ½  кесичка пармезан (20 грама)
 • 100 гр млечен намаз
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Во сад ставете ги сувите состојки и додајте ги пармезанот и млечниот намаз.
 2. Тиквичките изрендајте ги, добро исцедете ги и додадете ги во смесата. Варете ја со топлото млеко и оставете да отстои 20 минути.
 3. Формирајте уштипци од тестото.
 4. На загреана тава со масло пржете ги уштипците внимателно за да не загорат

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Полнети тиквици

Боранија со тиквичка – посен и многу вкусен ручек

Ќофтиња од тиквичка

Печени тиквички со пилешко месо и зеленчук

Турли тава по најдобар рецепт

Крем супа од зеленчук

Одлична идеја за ручек

 

singlepost_text