Што може да биде подобро од палачинки? Одговорот е торта од нив!

Што може да биде подобро од палачинки? Одговорот е торта од нив!

Се прашувате што може да биде подобро од палачинки? Одговорот е торта од палачинки! Уживајте во овој вкусен десерт и насладувајте се со семејството.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 350 гр брашно
 • 500 мл млеко
 • масло
 • сол
 • шеќер
 • минерална вода
 • сода бикарбона
 • џем од јагоди
 • 250 мл слатка павлака
 • 200 гр бела чоколада

Начин на подготовка:

 1. Направете палачинки на вообичаен начин.
 2. Слатката павлака загрејте ја и во неа растопете го белото чоколадо
 3. Со овој фил премачкајте ги палачинките.
 4. Повторете ја постапката со другите палачинки и сите редете ги една врз друга додека да добиете форма на торта.
 5. Горе ставете џем од јагоди.

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk:

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Солени палачинки

Палачинките на Леа

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text