Брза кекс торта – вашиот нов омилен десерт

Брза кекс торта – вашиот нов омилен десерт

Направете брза кекс торта која е неодоливо вкусна, но и лесна за правење.

Состојки:

 • 500 гр кекс
 • 500 мл млеко
 • 4 жолчки
 • 6 лажици шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 4 лажици брашно
 • 1 лажица масло

Начин на подготовка:

 1. Изматете го млекото со 4 лажици шеќер и маслото и ставете го да врие.
 2. Жолчките измешајте ги со две лажици шеќер, брашно, ванилин шеќер и малку од млекото.
 3. Во врелото млеко истурете ја оваа смеса постојано мешајќи. Оставете малку млеко за кексот.
 4. Варете околу 2 минути.
 5. Кексот изматете го со топло млеко и филувајте

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Со пет вкусни намирници до здраво срце

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

 

singlepost_text