Ви здодеа од готовите супи? – Направете богата супа со компир и кнедли

Ви здодеа од готовите супи? – Направете богата супа со компир и кнедли

Ако ви здодеа од готовите супи, направете си домашна вкусна супа полна со зеленчук.

Состојки:

  • 2 л вода
  • Вегета
  • 1 поголем компир
  • 4 моркови
  • 6 лаж гриз
  • Јајце

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја водата во која ќе додадете малку масло и вегета.
  2. Ставете ги морковите и компирите исецкани на коцки
  3. Настрана направете кнедли од гризот и едно јајце
  4. Откако супата ќе се свари и олади, изматете едно јајце и додадете го во неа

Наздравје! Одлично ќе ви дојде пред ручекот!

Поврзани вести на Gotvi.mk: 

Супа од зеленчук за намалување на килограми

Зеленчукова супа

Крем супа од моркови

Телешка супа со куркума и брокула

Мисиркина супа со јајце

Пролетна супа

Јагнешка чорба по традиционален рецепт

Крем чорба од тиква и компири

 

singlepost_text