Пет зрна аронија на ден за здраво срце

Пет зрна аронија на ден за здраво срце

Аронијата ја има на пазарите и во продавниците за здрава храна, изобилува со витамини и делува благотоворно за нашето здравје. Доволни се пет зрна на ден за да го чувате вашиот организам.Аронијата помага крвта подобро да циркулира, помага за намалување на шеќерот во крвта, како и за проширени вени. Ги намалува болките во дигестивниот систем, а му помага и на панкреасот правилно да работи.

Аронијата може да ја јадете свежа, да ја ставате во сокови, во смути, или пак во колачи.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Смути од лубеница за почеток на денот – чувар на вашето здравје

Направете смути од портокал кое децата ќе го обожаваат

Хранливо и вкусно смути – дневна доза витамини

Смути – дневна доза витамини

Јадете и слабејте – Топ 5 диети за ова лето

Нека ви е наздравје – напиток кој го топи салото 

 

 

singlepost_text