Нема печење на горештините – торта “Егзотик” со овошје за само 300 денари

Нема печење на горештините – торта “Егзотик” со овошје за само 300 денари

Направете егзотична торта која ќе ве чини до 300 денари. Ем ефтино, ем вкусно и супер декорирано.

Состојки:

 • 500 мл слатка павлака
 • 500 мл масен јогурт
 • 150 грама шеќер во прав
 • 1 ќеса желатин
 • 1 пакување пишкоти
 • 200 грама боровници

Начин на подготовка:

 1. Ставете го желатинот да набабри, па помеѓајте го со шеќерот во прав.
 2. Во топол јогурт вмешајте го желатинот да се растопи
 3. Измаете ја слатката павлака и соединете ја со јогуртот
 4. Смесата ставете ја во калап намачкан со малку масло
 5. Ставете овошје одозгора

Уживајте!

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

 

singlepost_text