Јадење кое одговара на секое годишно време

Јадење кое одговара на секое годишно време

Направете вкусен рецепт кој може да се јаде во било кој дел од денот и било кој дел од годината.

Состојки:

 • 200 гр пиперки
 • 1 чешне лук
 • 300 гр тиквици
 • 2 лаж масло
 • Сол
 • Бибер
 • 200 гр морков
 • 1 лаж пармезан
 • 100 мл јаболков сок
 • 5 лаж соја сос
 • тесто

Начин на подготовка:

 1. Пиперката, ликот и тиквиците исечете ги, додадете масло и пржете ги, а во меѓувреме сварете го морковот и исецкајте го на ленти
 2. Измешајте го зеленчукот па ставете пармезан
 3. Тестото исечете го на квадрати, внатре ставете од смесата и затворете. Пржете околу 2 мин да заруменат двете страни
 4. Соја сос, сок од јаболка ставете на дното на чинијата и сервирајте

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Изненадете го семејството со полнети запечени тиквички

Полнети тиквици

Боранија со тиквичка – посен и многу вкусен ручек

Ќофтиња од тиквичка

Печени тиквички со пилешко месо и зеленчук

Турли тава по најдобар рецепт

Крем супа од зеленчук

Одлична идеја за ручек

 

singlepost_text