Вкусни кокос колачиња – вистинско снежно уживање

Вкусни кокос колачиња – вистинско снежно уживање

Направете вкусни колачиња од кокос во интересни форми. Верувајте, дечињата најмногу ќе се радуваат.

Состојки:

  • 50 гр кокос
  • 85 гр шеќер
  • 30 гр путер
  • 50 гр бисквити
  • 4-5 лажици млеко
  • 100 гр бела чоколада
  • масло за готвење

Начин на подготовка:

  1. Кокосот, путерот, шеќерот и бисквитите ставете ги во сад и измешајте додека да добиете компактна смеса. Од смесата направете бомбици.
  2. Врз секоја бомбица ставете од белата чоколада која претходно ќе ја растопите со млекото.
  3. Уживајте во вкусот на овој неодолив десерт 🙂

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Чоколадни банани – десерт на кој ќе му се радуваат децата

Десерт за цело семејство: Ресана бомбици

Десерт готов за 20 минути

Супер рецепт: Леден кафе колач

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега!

Ледено уживање – Брз десерт во чаша

Се топат во уста: рецепт за чоколадни коцки Фантазија

singlepost_text