Кроасани од вашата кујна – богат и неодолив вкус

Кроасани од вашата кујна – богат и неодолив вкус

Направете екстра кроасани кои можат да нагостат 10 лица. Потребни ви се неколку состојки и ќе направите вистински специјалитет.

Состојки:

  • 1 кг брашно
  • 550 мл млеко
  • 1 квасец
  • 4 лажици сол
  • 2 лажици шеќер
  • 2 јајца

Начин на подготовка:

  1. Квасецот, млекото и шеќерот се мешаат и потоа се става брашното, јајцата, сол и масло. Кога ќе нарасне (помеѓу 40 и 60 минути), тестото се дели на шест топки и се растегнуваат во круг со големина на една чинија.
  2. Се става малку маргарин и се завиткуваат во форма на кроасан.
  3. Печете на 200 степени додека не заруменат.

 Поврзани вести на Gotvi.mk:

Ви остана лиснато тесто во кујна? – Направете брз и вкусен десерт

Едвај ќе се воздржите додека да вкусите: Десерт чоколадна лава

Рози од јаболка

Десерт готов за 20 минути

Вкусни чоколадни мафини

Класични благи мафини

Солени мафини со козло сирење

 

singlepost_text