Ќе се изненадите: Торта од ајвар – вистински деликатес

Ќе се изненадите: Торта од ајвар – вистински деликатес

Ова предјадење е одлично и сите ќе го обожаваат. За еден час направете оброк за осум лица. Еве што ви е потребно:

Состојки:

 • 3 јајца
 • 3 лажици ајвар1 павлака
 • 5 лаж брашно
 • ½  прашок за печиво
 • 1 лаж сол
 • 300 гр фета сирење
 • 100 гр салама
 • 3 кисели краставички

 

Начин на подготовка:

 1. Изматете ги јајцата, па додадете ги ајварот, брашното, сол, прашокот за печиво и 1 лажица павлака. Убаво измешајте за да смесата стане компактна и ставете ја во плех со брашно. Печете околу 20 минути на температура од 200 степени.
 2. Изматете го фета сирењето со остатокот од павлаката, ситно исечканата салама, краставичките и филувајте го печеното тесто.
 3. Најодозгора ставете сусам.

Наздравје!

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Вкусен појадок

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

 

singlepost_text