Што навистина се случува со телото кога не јадеме леб?

Што навистина се случува со телото кога не јадеме леб?

Многумина, особено во летниот период, држат диети и не јадат леб, но еве што навистина се случува кога не ја внесуваме во себе оваа намирница.За да почне процесот на слабеење треба да го смалиме количеството на инсулин во крвта, а тоа ќе се постигне ако ги исфрлиме лебот и другите производи од брашно.

Најпрво се исфрла вишокот вода која е поврзана со гликогенот, а следната фаза е топењето на масните наслаги.

Мозокот не се храни со глукоза, туку со аденозин-трифостат, па ако сакате фит тело, веднаш исфрлете некои од видовите леб од секојдневната исхраната.

Затоа вие не мора целосно да го исфрлите лебот од исхраната, туку е потребно да го замените белиот леб со оние лепчиња кои се направени од житарки со целосни зрна и кои го регулираат и балансираат шеќерот во крвта.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Имате бајат леб дома? – наместо да го фрлате направете деликатес

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

Полнет запечен леб

Специјалитет на денот: Пита со мелено месо

Еве ги новите цени во Грција

singlepost_text