Полнети тиквички – со овој рецепт летово ќе ги правите секој ден

Полнети тиквички – со овој рецепт летово ќе ги правите секој ден

Тиквичките ги има во изобилство во летниот период, а се наоѓаат и по пристапна цена. Со овој рецепт ќе направите неверојатно вкусен ручек со кој како магнет ќе го соберете сите најблиски на трпеза 🙂

Состојки:

 • 6 тиквички
 • 1 лажица маргарин
 • маслиново масло
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 450 грама доматен сос
 • магдонос
 • Зачини по желба
 • 250 грама рендано сирење
 • сол и црн бибер

Начин на подготовка:

 1. Тиквичките исечете ги и извадете го внатрешниот дел. Посолете ги и ставете малку од маслото во нив.
 2. Ставете ги да се печат ва претходно загреана рерна на 180 степени, околу дваесетина минути.
 3. На малку масло издинстајте ги лукот и кромидот, додадете маргарин, доматен сос, магдонос и смесата од тиквите. Додајте го и целото сирење и мешајте.
 4. Полнете ги тиквите со смесата и уште петнаесетина минути вратете ги во рерната.

Ви препорачуваме бело вино со овој деликатес. На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнети тиквици

Боранија со тиквичка – посен и многу вкусен ручек

Ќофтиња од тиквичка

Печени тиквички со пилешко месо и зеленчук

Турли тава по најдобар рецепт

Крем супа од зеленчук

Одлична идеја за ручек

singlepost_text