assortment of tasty nuts, close up

Направете ручек од леблебија – ќе се изненадите од резултатот

Верувале или не, може да направите вкусен вегетаријански специјалитет со наут. Одличен вкус и многу здравје во чинија.

Состојки:

 • 2 конзерви наут
 • 2 ситно сецкани кромидчиња
 • 6 чешниња лук
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажица ким во прав
 • 1 лажица мелен коријандер
 • масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Во тава на маслиново масло пропржете го кромидот додека не омекне, па додадете ги зачините со ситно исечканиот лук. Пржете една минута.
 2. Додајте го наутот со водата од конзерва и варете неколку минути на тивок оган.
 3. Сервирајте додека е топло.

 Поврзани вести на Gotvi.mk:

Ручек идеја: Компир со сланина – прсти да излижеш

Рецепт кој го менува животот – направете ручек со три состојки

Одлична идеја за ручек

Посен ручек сосвежа буковка

Зелен ручек

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

singlepost_text