Десерт за цело семејство: Ресана бомбици

Десерт за цело семејство: Ресана бомбици

Ресаната може да ви послужи за да направите прекрасен специјалитет со кој ќе надополните семејниот ручек.

Состојки:

  • 500 гр ресана
  • 100 гр мелени ореви
  • 100 гр сечкани ореви
  • 100 гр суво грозје
  • 100 гр желе
  • 200 гр млеко
  • ½ маргарин

Начин на подготовка:

  1. Ресаната се сече на 4 дела, се додаваат оревите, сувото грозје, желето и маргаринот кој претходно ќе го растворите во млекото.
  2. Добро се меша и се обликуваат бомбици.
  3. Пред да ги послужите оставете ги кратко во фрижидер да се стврднат.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

 

singlepost_text