Чоколадни банани – десерт на кој ќе му се радуваат децата

Чоколадни банани – десерт на кој ќе му се радуваат децата

Потребни ви се само 2-3 банани и 100 грама темно чоколадо за да го приготвите овој вкусен десерт на кој најмногу ќе му се радуваат вашите дечиња.

Состојки:

  • 2-3 банани
  • 100 гр темно чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Излупете ги бананите и ставете ги во ладилник неколку минути,  а во меѓувреме чоколадото растопете го на пареа.
  2. Бананите ставете ги на стапчиња и убаво поминете ги во растопеното чоколадо.
  3. Додека сеуште не е стегнато чоколадото можете да ставите и ситно сечкани ореви, бадеми, лешници, мрвици, кокос… или други слатки додатоци по желба.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Сигурно не сте слушнале за овој рецепт но ќе ви стане омилен: Поховани банани

Вакво нешто не сте јаделе: Топол сендвич со банани и нутела

Мафини од банани

Напиток кој заменува 100 стомачни

Ви здодеа од кафето? – Банана и кикиритки, нешто различно во кујната

Напиток кој го менува денот -Смути од кафе и банани

Вкусни чоколадни мафини

singlepost_text