Пита на италијански начин: Крцкаво задоволство од вашата рерна

Пита на италијански начин: Крцкаво задоволство од вашата рерна

Направете крцкава и вкусна пита во вашата кујна која ќе го собере целото семејство на маса.

Состојки:

 • 1 шпагети
 • 1 јајце
 • 200 гр сланина
 • 250 гр кашкавал
 • 500 мл доматно пире
 • оригано
 • зачини
 • рузмарин
 • лук

Начин на подготовка:

 1. Најпрво сварете ги шпагетите. Исцедете ги и ставете ги во сад за печење и прелијте ги со јајцето. Одозгора изрендајте 200 грама од кашкавалот.
 2. Во друг сад на страна пропржете го лукот, па додајте ја сланината со ориганото и зачините по избор. По 10 минути ставете го и доматното пире.
 3. Кога ќе биде се готово, прелијте ги шпагетите со добиената смеса и уште 50 гр кашкавал. Печете 15-20 минути на 200 степени

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Свежа салата со тестенини

Тестенини во песто сос

Шпагети „Карбонара”: Одличен ручек за љуботелите на италијанската кујна

Специјалитет на денот: Пита со мелено месо

Топ 10 вкусни рецепти за домашна пита

Тарт од јаболка

Штрудла од јаболка

 

singlepost_text