Љубители сте на риба? – направете вкусна и крцкава печена пастрмка

Љубители сте на риба? – направете вкусна и крцкава печена пастрмка

Ако сте љубители на рибата која важи за едно од најздравите јадења, ова е одличен рецепт за вас.

Состојки:

  • 3-4 пастрмки
  • 2 чешниња лук
  • лимон
  • масло
  • сол
  • магдонос

Начин на подготовка:

  1. Со лукот премачкајте ја рибата одвнатре, а потоа направете засеци во претходно исчистената пастрмка. Во секој ставете резанка лимон, ловоров лист и лукче, а најгоре ставете сол.
  2. Печете на 200 степени половина час.
  3. Тавчето нека биде покриено со фолија.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Одлична идеја за ручек

Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите

Протеини – основа на ефикасните диети

Како да ослабете според хороскопскиот знак

Пастрмка со салата

Како да зготвите вкусен лосос

singlepost_text