Кога немате време за готвење: Омлет со спанаќ – идеално решение

Кога немате време за готвење: Омлет со спанаќ – идеално решение

Кога немате многу време од работните обврски, направете омлет со спанаќ за кој треба малку труд и време. Ќе уживате во вкусот.

Состојки:

  • 6 јајца
  • 2 лажици млеко
  • 500 гр спанаќ
  • 2-3 чешниња лук
  • 3 дл масло
  • малку копар

Начин на подготовка:

  1. Измијте го и исчистете го спанаќот, па исечете го на крупни резанки.
  2. Загрејте тава со масло, ставете лук, пропржете и потоа додадете ги спанаќот, копарот и малку вода.
  3. Посолете и крчкајте ја смесата 15 минути на тивок оган.
  4. Јајцата добро изматете ги со две лажици млеко, ставете сол и бибер па соединете ја смесата и направете омлет.

 Повеќе поврзани вести на Gotvi.mk:

Полнети јајца – вкусен појадок по едноставен рецепт

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

Домот ќе расцвета, дворот ќе се разубави: Искористете ги лушпите од јајца

Брза пита со готови кори по најдобар рецепт

Супер одат со пиво и фудбал: Поховани зденки

Вакво нешто не сте јаделе: Топол сендвич со банана и нутела

Готвите а немате јајце? – еве што може да го замени во кујната

 

singlepost_text