Јогурт-крем: Лесен и евтин црвено жолт десерт

Јогурт-крем: Лесен и евтин црвено жолт десерт

Направете лесен десерт кој има одличен вкус и бои.

Состојки:

 • 280 мл полумасен јогурт
 • желатин
 • 2 кеси ванилин шеќер
 • 50 гр шеќер во прав
 • 2 лажици мармалад од малини
 • 1 лимон

Начин на подготовка:

 1. Во јогуртот ставете го кесето желатин и матете со миксер, па потоа во смесата додадете ги и шеќерот во прав и ванилиниот шеќер. Продолжете да мешате додека сè не се растопи и соедини во садот.
 2. Смесата ставете ја во калапи и оставете ги во замрзнувач два часа.
 3. Откако ќе се замрзнат, извадете ги од калапчињата и декорирајте ги со џем од малини и сок од лимон.
 4. За декорација можете да додадете нане.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Едвај ќе се воздржите додека да вкусите: Десерт чоколадна лава

Ви остана лиснато тесто во кујната? – направете брз и вкусен десерт

Десерт готов за 20 минути

Супер рецепт: Леден кафе колач

Конечно: Највкусниот десерт за кој даваме куп пари – еве како да го направите дома

Заборавете на слаткарниците: Станете мајстори за подготовка на чоко мус

singlepost_text