Едвај ќе се воздржите додека да вкусите: Десерт чоколадна лава

Едвај ќе се воздржите додека да вкусите: Десерт чоколадна лава

Супер вкусен и брз чоколаден десерт кој се топи во устата. За дваесетина минути ќе направите вистински благ специјалитет во кујната.

Состојки:

  • 3 јајца
  • ¼  шолја брашно
  • 250 гр млечно чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Скршете ги јајцата и миксирајте ги заедно со брашното.
  2. Чоколадото растопете го на пареа и измешајте ги со јајцето и брашното додека смесата не се изедначи.
  3. Подгответе калапи за мафини и со смесата наполнете 1/3 од нивниот капацитет.
  4. Печете 20 минути на 180 степени додека не се стврдне кората.

 Поврзани вести на Gotvi.mk:

Ви остана лиснато тесто во кујната? – направете брз и вкусен десерт

Десерт готов за 20 минути

Супер рецепт: Леден кафе колач

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Напиток кој го менува денот – смути од кафе и банана

Ледено уживање – брз десерт во чаша

Чоколадно чудо: Брз и вкусен десерт со едно јајце

 

singlepost_text