Заборавете на слаткарниците: Станете мајстори за подготовка на чоко мус

Заборавете на слаткарниците: Станете мајстори за подготовка на чоко мус

Од сега не мора да одите во слаткарници за да вкусите ваков десерт. Направете си чоко мус во чаша и уживајте со најблиските

Состојки:

 • 170 гр чоколадо
 • 80 гр млеко
 • 1 жолчка
 • 4 белки
 • 80 гр шеќер

Начин на подготовка:

 1. Чоколадото и млекото ставете ги во сад и растопете ја смесата на пареа, па оладете ја.
 2. Откако ќе се излади, додадете жолчка во неа.
 3. Посебно изматете ги белките со миксер и додавајте постепено од шеќерот.
 4. Потоа измешајте ја целата смеса, ставете во чаши и сервирајте го ладно.
 5. Може да додадете чоколадо, цимет или некој друг вкус по желба.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

5 намирници кои можат да ги заменат десертите

Ако јадете во ова време од денот никогаш нема да се здебелите

Баклава со вишни по одличен рецепт

Баклава

Класични благи мафини

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет 

Неговото височество: Топло-ладен колач

singlepost_text