Трик во домаќинството: Еве како да светнете се без никаква мака

Трик во домаќинството: Еве како да светнете се без никаква мака

Со неколку состојки од кујната исчистете си го домот без никаква мака.

Состојки:

  • 7 чаши вода
  • ½  чаша сода бикарбона
  • 1/3 чаши сок од лимон или лимонтус
  • 1/4 чаши алкохолен оцет

Начин на подготовка:

  1. Во сад со водата растворете ја содата бикарбона. Додадете го лимонтусот или сокот од лимон и на крај полека нанесувајте го оцетот.
  2. Откако ќе помине хемиската реакција, нанесете од смесата на сунѓер и домот ќе светне.

 Поврзани вести на Gotvi.mk:

Зошто никогаш не треба да правите чај во два пати зовриена вода?

Ослободете се од целулитот со облоги од оцет

ВИДЕО: Како да испржите сланина без да направите лом во кујна?

ВИДЕО: Како да испечете сланина во микро печка

Откриваме важни трикови во кујната: Еве како да готвите полесно и побрзо

Направете маска за лице со едно јајце

singlepost_text