Шпагети „Карбонара”: Одличен ручек за љубителите на италијанската кујна

Шпагети „Карбонара”: Одличен ручек за љубителите на италијанската кујна

Ако сте љубители на италијанската кујна, ви нудиме одличнен рецепт за шпагети кои совршено одат со чаша бело вино.

Состојки:

 • 250 гр тестенини
 • 2 јајца
 • 3 шолји пармезан
 • 4 парчиња сланина
 • 4 чешниња лук
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Сварете ги тестенините. Во сад на страна измешајте ги пармезанот и јајцата.
 2. Во голема тава ставете масло, па запржете ја сланината. По пет минути тргнете ја тавата од оган.
 3. Помешајте ги лукот, тестенините, смесата од јајцето и пармезанот и додајте сол и бебер по потреба. Додадете и лажица вода и се добро измешајте

Уживајте во ручекот со бело вино!

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Свежа салата со тестенини

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Тестенини во песто сос

Хот дог шпагети – одличен рецепт кој и дете може да го направи

Варите шпагети во тенџере? – правите голема грешка

Најбрзо слабеење според хороскопскиот знак

Таљатели со зеленчук