На денешното мени: Почнете го денот со супер пилешка салата

На денешното мени: Почнете го денот со супер пилешка салата

Започнете го денот со салата од пилешко месо која ќе ве наполни со енергија и ќе ве одржи во фит форма.

Состојки:

 • ¾ шолји маслиново масло
 • сок од 3 лимони
 • 2 лажички лук
 • 5 парчиња пилешки гради
 • 12 пилешки батаци
 • 2 лажици сенф
 • 1 лажичка сол
 • ½ шолји нане

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги сокот од лимон, маслиновото масло и исечканиот лук.
 2. Помешајте ги останатите состојки и се ставете во сад.
 3. Намачкајте го месото со оваа смеса и оставете го во фрижидер два часа.
 4. Ставете го потоа месото на грил тава додека не се запече од двете страни.

Добар апетит!

Поврзани вети на Gotvi.mk:

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

Салата со рукола и пилешко

Полнет ананас со ориз и пилешко

Pad Thai со пилешко

Гравот не е само за манџа – направете вкусна салата

Салата со маслинки и кубети

Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната

Салата со нудли

 

 

singlepost_text