Ако работите ноќе задолжително јадете цреши!

Ако работите ноќе задолжително јадете цреши!

Сите едвај го чекаме топлиот летен период за цреши и вишни. Секој од нас барем еднаш украл од нечиј двор како дете само за да се насладува. Но и сега, во светот на возрасните, црешите имаат многу корисни ефекти особено ако работите навечер.Ако работите трета смена, или подготвувате испит до доцна во ноќта, сè што ви треба е чинија цреши. Тие ја подобруваат концентрацијата и особено се корисни ако ви е нарушена рамнотежата на организмот со спиење и будење.

Црешите во себе содржат мелатонин кој помага да останете будни.

Па, ако имате некој животен предизвик или работите до доцна, црешите се ваше задолжително ноќно друштво 🙂

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Лубеницата е кралица на овошјето – вкусна чинија за многу здравје

Веднаш тркнете во маркет да купите ананас

Тие се најздравото овошје – сигурно не ни помисливте на нив

Сутлијаш со шумско овошје

Добар старт на денот: Егзотичен напиток за енергија

ВИДЕО: 4 магични трикови со овошје

Заборавете на ледот – одсега само ова ќе го ставате во пијачката

singlepost_text