Важни совети пред да започнете со диета

Важни совети пред да започнете со диета

Ако не сте задоволни со својот изглед заради вишокот килограми, ова е одличен момент да преземете нешто во врска со тоа.

Диетата започнете ја веќе од утре, но пред тоа прочитајте ги овие совети и обидете се да се придржувате кон нив.

  1. Одберете диета што ќе биде во согласност со вашите вообичаени навики и потреби

Ако сте љубител на свежо овошје, дури и на калорично како што е бананата или грозје, тогаш одберете диета во која овие производи се дозволени.

Или, откажете се од диета со јајца, ако не сакате јајца.

  1. Не почнувајте со диета додека сте под стрес.
  1. Од дома исфрлете ги сите производи што може да ве доведат да западнете во дилема: чоколада, колачи, грицки, колбаси, кашкавал и други намирници познати по огромната калорична вредност.
  1. Секогаш кога ќе се фатите за фрижидерот со намера да изедете сè, присетете се на ситуација кога вишокот тежина ви пречела: кога не сте можеле да го облечете омилениот фустан или кога цело лето сте го поминале во едноставна црна облека која сметате дека ги затскрива килограмите.
  1. На вратата од кујната или на фрижидерот залепете своја фотографија од времето кога сте биле витки или, уште подобро, фотографија од маж/жена кој/а со години успева да ја сочува виткоста како да има 20 години.
  1. Во двојка е се полесно, па и држењето диета. Доколку вашата најдобра пријателка, маж или момче исто така се одлучат за диета – на сите ќе ви биде полесно.
  2. Исто така е важно да ги избегнувате диетите во кои се застапени производи со егзотично овошје и зеленчук, како манго, папаја и авокадо, бидејќи ќе дојдете во ситуација да се откажете од диетата бидејќи споменатите производи се скапи и тешко достапни.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Со Нордиска диета слабејте без гладување

Протеините – основа на ефикасните диети

ВАЖНО: 5 намирници за рамен стомак ова лето

Мед диета: Ослабете 2 килограми за 3 дена

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

 

Преземено од Хајд Парк

singlepost_text