Тие се најздравото овошје – сигурно не ни помисливте на нив

Тие се најздравото овошје – сигурно не ни помисливте на нив

Кога ќе се спомне овошје веројатно веднаш помислувате на она што секојдневно го консумираме -јаболка, лимон, портокали, банани, лубеница… Но, сепак,најздравото овошје е она што сигурно прво не ви паднало на памет- урмите.Урмите имаат природен шеќер кој е заменски за шеќерот кој е штетен за нас. Помагаат при слабокрвност, за висок притисок, намалување на холестеролот, па дури и се превенција за рак.

Тие се одличен извор на железо, а воедно добри се и за видот.

Исто така, треба да ги користите доколку имате проблем со столицата.

Урмите ја зголемуваат и сексуалната издржливост, а се и храна за мозокот.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Напиток кој заменува 100 стомачни

Веднаш тркнете во маркет да купите ананас

Дињата како лек – свежина и здравје во летните денови

Внесете здравје во домот: Куркумата е лек за 100 болести

Чувајте го здравјето: Каква храна треба да консумираме на горештините?

Најслатко ви е јадењето навечер? Еве што смеете да јадете, а да не се здебелите

Работите ноќе или не спиете до доцна? – Ова овошје мора да го јадете

 

singlepost_text