Лесен и здрав оброк во летните денови: Динстани тиквички со пченка

Лесен и здрав оброк во летните денови: Динстани тиквички со пченка

Во летните денови ни е потребна лесна и здрава храна. Ви препорачуваме салата со тиквички која има одличен вкус, а и нема да ве чини многу пари

Состојки

 • 3 тиквички
 • 3 шолји пченка
 • 1 чешне лук
 • 1/4 шолји путер
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. На тава ставете го лукот со путерот да се испржат заедно.
 2. Пченката соединете ја со лукот.
 3. Тиквичките исечкајте ги на коцки и додадете ги во тавата да се пропржат.
 4. Зачинете и пржете 10 минути, а потоа ставете ја смесата во длабок сад и уживајте во вкусот

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Посно, вкусно и не дебелее: Полнети пиперки на поинаков начин

Се сеќавате на Попај Морнарот? – имаше право кога велеше да јадеме спањак

Внесете здравје во домот: Куркумата е лек за 100 болести

Мохито овошна салата – рецепт за летно разладување

Веге рижото

Природна лимонада од праски – веднаш ќе посакате да ја направите

Компот од вишни по едноставен рецепт

singlepost_text