Со една состојка од кујната исчистете го забниот камен

Со една состојка од кујната исчистете го забниот камен

Забниот камен е чест проблем кој го имаат голем број од луѓето, а современите стоматолози предлагаат доста методи за неговото вадење. Но, постои начин со кој одлично се решава овој проблем. Истовремено ќе заштедите и пари, бидејќи лекот може да го направите во домашни услови.

Состојки:

  • 40 гр лушпи од орев
  • 250 мл вода

Подготовка:

  1. Ставете ги лушпите во вода да се варат околу 20 минути. Тргнете ја водата од оган и поклопете го тенџерето да отстои додека не се олади. Потоа исцедете ја водата во посебен сад, а лушпите фрлете ги.
  2. Ставете ја четкичката за заби во водата да отстои 10 минути. Исчеткајте ги темелно забите со четкичката. Оваа процедура можете да ја повторите и до три пати дневно.

 Поврзани вести на Gotvi.mk:

Дворот ќе расцвета, домот ќе се разубави: искористете ги лушпите од јајца

Готвите а немате јајце? – Еве што може да го замени во кујната

Зошто никогаш не треба да правите чај во два пати зовриена вода

Ослободете се од целулитот со облоги од оцет

Броевите на овошките кои никогаш не ги приметувате – тие ни откриваат дали здраво се храниме

singlepost_text