Посно, вкусно и не дебелее: Полнети пиперки на поинаков начин

Посно, вкусно и не дебелее: Полнети пиперки на поинаков начин

Навикнати сме на традиционалниот вкус на полнети пиперки со мелено месо, меѓутоа овој посен специјалитет од сега постојано ќе го правите. Ем е вкусно, ем од него нема да се дебелеете.

Состојки:

  • 5-6 бабури
  • 5-6 компири
  • 200 гр брокула
  • 2-3 моркови
  • зачини
  • магдонос

Подготовка:

  1. Пиперките исчистете ги и подгответе ги за полнење со смесата.
  2. Компирите најпрво излупете ги и варете ги во сад заедно со морковот и брокулата.
  3. Во сварениот зеленчук додадете магдонос и зачини по избор.
  4. Наполнете ги пиперките , сипете малку масло одозгора, и печете околу 30 минути на 180 степени.

 

ДОБАР АПЕТИТ!

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Шарени полнети пиперки

Полнети пиперки

Турли тава по најдобар рецепт

Специјалитет на денот: Пита со мелено месо

Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната

Веге рижото

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

 

 

 

singlepost_text