Куркума и млеко – здрава комбинација и екстра вкус

Куркума и млеко – здрава комбинација и екстра вкус

Куркумата е позната по лековитите својства, а во комбинација со други хранливи состојки е уште поздрава и повкусна.Направете млеко со куркума кое е идеално за вашето здравје.

Состојки:

  • 1 шолја млеко
  • 1/2 лажица куркума
  • 1/4 лажица мелен бибер
  • 1 мала лажица цимет
  • 1/2 лажица кокосово масло
  • мед по желба

Подготовка:

  1. Ставете го млекото во тенџере за да зоврие.
  2. Додајте ги куркумата, биберот и циметот во него.
  3. Додајте кокосово масло, па варете го на тивок оган. Мешајте да не загори.
  4. Сипете во чаша и ставете мед по желба

 

Здраво и вкусно! Уживајте!

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Внесете здравје во домот: Куркумата е лек за 100 болести

Телешка супа од Куркума и брокула

Видео: Како да направите млеко од бадеми

Ви здодеа од кафето? Банана и кикиритки, нешто различно во кујна

Со овој појадок нема грешка: Највкусните американски палачинки

Здрав напиток од само 80 калории: Јагоди во чаша

Умереното јадење сладолед не дебелее и е позитивно за здравјето

singlepost_text