Комарци? Рецепт со кој ќе бидете мирни цело лето

Комарци? Рецепт со кој ќе бидете мирни цело лето

Со доаѓањето топлото време доаѓаат и комарците. Имено, кога размислуваме за песочните плажи и долгите топли денови секако ќе се сетиме и на досадните суштества кои зујат и не будат.

Иако иако на некои не им сметаат убодите од комарците, постојат луѓе за кои тоа е голема работа. Конзумирањето на витамин Б1 е вистинската работа за тие луѓе.

Витаминот Б1 или таминот, е важен минерал за телото кој е важен за зајакнување на имунитетот и борбата против стресот. Обично се наоѓаат во храната како што е кафеав ориз, јајца, овесни снегулки, квасец, аспарагус и кељ.

Со помош на овој витамин телото го менува својот мирис и го прави непривлечен за комарците.

Состојки за смеса против комарци:

Оладена зовриена вода

половина лажичка цвет од лешник

15 капки масло од чајно дрво

15 капки масло од лаванда

Упатство:

Наполнете половина бокал со зовриена вода и додатете ги останатите намирници.

Користете ја ова смеса за да ги одбиете комарците кога тоа е потребно.

Прочитај летни Gotvi.mk вести:

Со Нордиска диета слабејте без гладување

Протеините – основа на ефикасните диети

ВАЖНО: 5 намирници за рамен стомак ова лето

Мед диета: Ослабете 2 килограми за 3 дена

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

 

Преземено од Прес24

singlepost_text