Ручек идеја: Компир со сланина – прсти да излижеш

Ручек идеја: Компир со сланина – прсти да излижеш

Ако по работното време имате кратко време да приготвите ручек и да го соберете семејството на трпеза, ви нудиме одличен и брз рецепт, кој е навистина сочен и вкусен.

Состојки:

  • 1,5 кг компири
  • 1/2 кг сирење по вкус
  • 300 гр сланина
  • масло за готвење

Состојки:

  1. Излупете ги компирите и сварете ги на умерена температура. Потоа, наредете ги во форма на кругови во тава подмачкана со масло. Одозгора ставете ги сланината и сирењето кои ќе ги исечете на ленти.
  2. Додајте малку масло, сол и црн бибер или други зачини по желба.
  3. Печете околу 20 минути на 200 степени.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Видео: Сите полудеа по овој рецепт – од сега ќе правите само вакви компири

Видео: Рецепт за потпечен полнет компир

Видео: Рецепт за крцкави компирчиња на шведски начин

Рости од компир

Видео: Како да приготвите палачинки од компир

Полнет компир по наједноставен рецепт 

Видео рецепт: Брзи крокети од компир