Изобилство на витамин Ц: Киви и лимон – совршено за летото

Изобилство на витамин Ц: Киви и лимон – совршено за летото

Сите знаеме дека лимонот е богат со витамин Ц, но кога станува збор за кивито, тоа исто така изобилува со овој витамин кој го јакне имунитетот. Помага за многу болести,  помага при покачен холестерол и штити од дијабетес.Овие два вида овошје изобилуваат со витамини, а во комбинација се бомба за здравје.

Еве еден Gotvi.mk предлог кој веднаш ќе ви стане омилена комбинација:

Состојки:

  • 4 дл зелен чај
  • 5-6 киви
  • 1 лимон
  • 2-3 лажици мед

Налин на подготовка:

  1. Сварете го зелениот чај
  2. Засладете со мед
  3. Додадете ги кивите и сокот од лимонот
  4. Сервирајте и уживајте

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Мохито овошна салата

Смути – дневна доза витамини

Лубеницата е кралица на овошјето – вкусна чинија полна здравје

Видео: 4 магични трикови со овошје

Веднаш тркнете до маркет да купите ананас

 

 

singlepost_text