Готвите а немате јајце? – еве што може да го замени во кујната

Готвите а немате јајце? – еве што може да го замени во кујната

Јајцето е ретко заменливо кога станува збор за ручеци и десерти, но постојат и намирници кои можат да го заменат неговиот вкус и неговата намена.Основни замени за јајцето се:

1 јајце – 1 помала банана

1 јајце – 2 полни лажици компиров скроб

1 јајце – 2 лажици оцет растворени во половина шолја вода

1 јајце – 1 лажица брашно со 1 лажица вода

Па ако нареден пат сте заборавиле да купите јајце, употребете било која од овие заменски намирници.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Дали некогаш сте виделе долги јајца? Нема да верувате како се прават

ВИДЕО: Дали до сега погрешно сме ги пржеле јајцата?

Печен спањак со јајца

Направете маска за лице со едно јајце

Мисиркина супа со јајце

 

singlepost_text