Пица 720 денари, чаша вино 280 денари – погледнете ги овие цени во Хрватска

Пица 720 денари, чаша вино 280 денари – погледнете ги овие цени во Хрватска

Весникот „Слободна Далмација“ пренесува како во просек се движат цените во рестораните во туристичките места на Јадранот, почнувајќи од Дубровник, па до Ровињ.

Појадок со две пржени јајца и малку шунка – 110 куни (15 eвра)

Пица – 90 куни (12 евра)

Салата со туна – 115 куни (15.30 евра)

Порција мешана скара – 120 до 150 куни (16 до 20 евра)

Капучино – 35 куни (4.70 евра)

Нескафе – 40 куни (5.30 евра)

Точено пиво 200 мл – 18 куни (2.40 евра)

Домашно вино чаша – 35 куни (4.70 евра)

Весникот пишува дека не треба да ве чуди ако до пред месец дена сте плаќале двојно помала цена во истите места, бидејќи во некои ресторани, кафулиња, слаткарници и сл., има и до 300 отсто поскапени цени.

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести:

„Патлиџан туризам“ – Еве како поминале туристите викендов на грчката граница

Погледнете ги цените во рестораните и кафулињата во Грција

Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција

Нови правила за влез во Грција – Дали дојде крај на „патлиџан“ туризмот?

Гиро и пиво 6 евра: Ова се новите цени во Грција

240 денари за цреши, 150 денари за кило праски – еве ги цените за летување во Црна Гора

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Гиро и пиво 6 евра: Ова се новите цени во Грција

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

ФОТО: Џејми Оливер чека петто дете

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

 

Преземено од Прес24

singlepost_text